Na skok na Sicílii

25.05.2023

Jedna z výhod levných letenek je absence nutnosti přemýšlet nad tím, zda se vám to vyplatí i na krátkou chvíli. Vyplatí! Protože i za 48 hodin se toho dá stihnout poměrně dost. Třeba vidět Katánii a Taorminu. A právě o nich je tento příspěvek na blogu Best výlet.

V tomto případě šlo o letenky od Ryanairu z Vídně do Katánie. Letenka tam za za 19,99 Є a zpět za 16,99 Є celkem tedy 36,98 Є, což je cca 880 Kč. Ekvivalent večeře pro dva. Značnou výhodu mají obyvatelé jihomoravského kraje, kteří se do Vídně dostanou rychle a levně. Při těchto cenách se to ale vyplatí i těm, kteří to mají dále, zvlášť když koupí jízdenku na vlak či bus v předstihu. Na Vídeňském hlavním nádraží se pak stačí vyhnout zeleným CAT vlakům, jenž jsou třikrát dražší než národní dopravce ÖBB, a právě s ním se za 4,3 Є se dostat na letiště a pak už hurá za zážitky.

Nádraží Taormina - Giardini
Nádraží Taormina - Giardini

Odlet byl již v 5:55, což pro mě znamenalo nocovat na letišti, kam jsem dorazil okolo půlnoci. Vídeňské letiště je otevřeno non stop a pakliže se rovnou odbavíte, samo sebou bez jakékoli fronty, můžete se u gatů v klidu natáhnout. Ne všechna sedadla mají opěrky, takže to není problém. Náš let, ačkoli letadlo bylo přistaveno včas, měl nakonec 2 hodiny zpoždění. Mohla za to sicilská kráska Etna, jež o sobě dala o den dříve vědět a celé své okolí zasypala jemným popelem. Italské úřady, tak preventivně zrušily v daný den všechny lety, poněvadž motory letadel si s jemným popelem moc nerozumí. V čase našeho příletu už sice letiště fungovalo, ale snaha dohnat všechny zrušené lety znamenala, že bylo letiště příliš plné jak letadel, tak především lidí. 

Fronty na letišti
Fronty na letišti
Pozdrav od Etny
Pozdrav od Etny

Letiště v Katánii je poměrně malé a nijak zvlášť oslnivé, spíš místy ošuntělé. Mezi letištěm a centrem města pendluje autobus Alibus. Lístek vyjde na 4 Є, platí 90 minut a je možné jej použít i na ostatní MHD. Autobus jezdí často a dlouho do noci, najít jej není těžké, zastávka je přímo před východem z letiště. Přesto je to po italsku punkové. U zastávky byl jediný automat, nefunkční. Další možnost je koupit lístek ve stánku. Ten je ovšem u druhého východu a navíc prodává všechny možné turistické busy apod. Cedulka, že je zde možné zakoupit lístek na Alibus samozřejmě malinká aneb turisto hledej. Třetí možnost je aplikace AMTS, kde najdete komplet MHD v Katánii. Aplikace sama o sobě funguje vcelku dobře, háček je v tom, že aby jste si mohli zakoupit lístek, musíte se zaregistrovat a registraci potvrdit kódem z sms, ta však musí nejprve přijít. Ani na několikátý pokus nepřišla. Škoda.  

Alternativou jsou městské linky 524 a 538, na které vám stačí obyčejný lístek za 1 Є, zastávka je cca 300 metrů od letiště, zkusil jsem to a nedoporučuju. Během půl hodiny, kdy měly oba busy přijet, nepřijel žádný. Alibus je jistota. Centrum města celé obkrouží, vystoupit tak můžete přesně tam, kde potřebujete. Vzhledem k tomu, že bylo teprve dopoledne a check-in v ubytování byl možný až od 15:30, vedly mé kroky rovnou do centra.

Fontana delle Conchiglie, piazza Mario Cutelli
Fontana delle Conchiglie, piazza Mario Cutelli

Mou první zastávkou byl nejstarší park v Katánii, pojmenovaný po zdejším slavném rodákovi Vincenzu Bellinim. Park je plný soch, různých zákoutí, laviček, fontán a poskytuje ideální místo pro relax. Navíc s výhledem na město i Etnu. Oáza klidu, sice plná turistů, ale díky své rozlehlosti i tak velmi poklidná.

Giuseppe Mazzini, Bellini Park
Giuseppe Mazzini, Bellini Park

Park by si místy zasloužil trochu větší péči, ale to už tak nějak k Itálii, zvláště té jížní, patří. Nedbalá elegance, street art vedle barokních skvostů, mramorové vchody do luxusních obchodů vedle odpadků, krásné pláže vedle šedých industriálních zón. Pestrá směs poskytující nepřeberné množství vjemů. Všímavým turistům, ráj na dlani.

Bellini Park
Bellini Park

Katánie je starobylé město se spoustou barokních památek. Spolu s dalšími 7 městy na jihovýchodě Sicílie je na seznamu památek UNESCO pod souhrnným názvem Val di Noto. Nebýt blízké Etny, pravděpodobně by Katánie s ohledem na své stáří ( založena již v 8. století př. n. l.) nabídla mnohem více památek, jenž však zničila láva. Na straně druhé právě lávové kameny daly stavbám a vůbec celému městu, typickou podobu. Poslední velká zkáza přišla v roce 1693. Po tomto zemětřesení město vstalo doslova z popela a dalo světu největší kostel na Sicílii - kostel Svatého Mikuláše (Chiesa di San Nicolò) a především katedrálu Sv. Agáty (Cattedrale di Sant'Agata) a nedaleký hrad Castello Ursino. 

Hrad Ursino
Hrad Ursino

Svatá Agáta je patronkou města a dle legendy nebyl její život příliš šťastný. Co by bohatá a vzdělaná žena odevzdala své srdce Spasiteli a odmítala pozemskou lásku. O to více se o ni ucházeli zámožní nápadníci až ji jeden z nich, Kvintian, nechal pro její odmítaní, zavřít do nevěstince a následně mučit. Postupně tak mučení podlehla a stala se s ní tzv. prvomučednice. Dnes je uctívána jako ochránkyně před erupcemi Etny, zemětřesením, někdy i před ohněm. A protože jí byly během mučení uříznuty oba prsy, poněvadž co by panna oddaná Spasiteli je nebude potřebovat, stala se z ní patronka chránící před nemocemi (nádory) prsu. 

Katedrála Sv. Agáty
Katedrála Sv. Agáty
Cestování na on-sight
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky