Krásy národního parku Calanques

01.03.2023

Místo, kde jsou na jedné straně kopce plné strmých vápencových skal, na druhé břehy Lvího zálivu s menšími či většími plážemi, často ukrytými mezi skalami. To je druhý nejmladší národní park Francie, založený v roce 2012 Parc national des Calanques. Rozprostírá se mezi Marseille a Cassis a my se na něj nyní podíváme více zblízka.

Jednou z nesporných výhod návštěvy druhého největšího města Francie, Marseille, je právě těsná blízkost "Kalánek". Zatímco v jednu chvíli objevujete taje města, např. v podobě Basilique Notre-Dame de la Garde, znovuzrozené čtvrti Le Panier či městských pláží, ve chvíli druhé můžete objevovat krásy národního parku. 

Národní park Calanques
Národní park Calanques

Kalánky zahrnují jak pevninskou část (cca 85 km²) tak i moře s několika ostrovy (cca 435 km²). Na pobřeží se táhnou od Marseille, přes Cassis až k městu La Ciotat. Vstupními místy do parku jsou na straně od Marseille její čtvrť  Les Goudes, případně pak nedaleký malý přístav Callelongue. Do obou míst jezdí bus MHD č. 20. Výchozí stanicí je Madrague de Montredon. Použít tento bus je vcelku vhodné, poněvadž možnosti parkování jsou omezené a v sezóně či o víkendech velmi problematické. Případně se pak dá do parku vstoupit ze čtvrti Sormiou (bus 23). Na opačné straně je výchozím bodem přímo město Cassis, které doporučuji navštívit. Má kouzelnou atmosféru, hlavně v přístavu, lze se zde vykoupat, najíst v restauraci a vychutnat kávu či zmrzlinu s úžasnými výhledy na moře a okolní skály. Do Cassis se dá poměrně rychle dojet vlakem, háček je v tom, že nádraží je od samotného města vzdáleno cca 3 km. Bus je možný také, ale jede poměrně dlouho. Variantou je cesta autem, ať už vlastním či z půjčovny, po silnici Route de la Gineste (D559), z níž je nádherný výhled na Marseille. Na této silnici je pak také několik parkovišť, která slouží rovněž jako výchozí body pro túry a povětšinou na nich i v pohodě zaparkujete. 

Výhled na Marseille ze silnice D559
Výhled na Marseille ze silnice D559

Místo odkud do parku vyrazíte se odvíjí od toho, kolik na návštěvu budete mít času. Chcete-li pouze nakouknout, nejlepší volbou je přístav Callelongue. To by ale byla škoda. Název parku je odvozen od tradičního pojmenování úzkých skalnatých zálivů, jež vstupují daleko do pobřeží. A právě ty jsou častým cílem návštěvníků. Prvním takovým zálivem je již zmíněný přístav Callelongue. Za dalšími je již potřeba se vydat hlouběji do nitra parku. 

Přístav Callelongue
Přístav Callelongue
Cestování na on-sight
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky